گروه مالی دانایان

گروه مالی دانایان در سال ۱۳۸۳ تحت نام شركت سرمایه‌گذاری و توسعه ساخت صدرپارس (سهامی عام) به شماره ثبت ۲۵۲۲۷۹ و شناسه ملی ۱۰۱۰۲۹۲۷۱۹۸ تأسیس شد و متعاقباً نام شرکت به گروه مالی دانایان (سهامی عام) تغییر یافت. نشانی مرکز اصلی فعالیت شرکت تهران، محله ونک، پل کردستان، خیابان زاینده ‌رود غربی، پلاک ۳ می‌باشد. موضوع فعالیت شركت در حال حاضر، طبق مفاد مادۀ ۳ اساسنامه، گسترده و به شرح زیر تعریف شده است:

-سرمایه‌گذاری و خرید سهام و اوراق بهادارِ سایر شرکت‌ها و ایجاد هر نوع شرکت و شخصیت حقوقی از جمله بانک و بیمه، مؤسسات مالی، اعتباری و کارگزاری پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط.

نجام فعالیت‌های پیمانکاری، ساختمانی، تأسیساتی، انبوه‌سازی و نیز سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و بورس‌های کالایی، مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های ساخت‌وساز، اجرای طرح‌های عمرانی، و توسعه فن‌آوری‌های جدید.

-انجام کلیه فعالیت‌های تجاری، ازجمله تأمین مصالح، مشارکت و انجام طرح‌های نفت، گاز و پتروشیمی، معدنی و سایر فعالیت‌های بازرگانی مربوطه به‌منظور کسب سود در چارچوب قوانین و مقررات جاری جمهوری اسلامی ایران. 

-سرمایه‌گذاری مستقل و یا با مشارکت دیگران به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در بازار‌های مالی و یا در طرح‌ها و پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، معدنی و غیره. مبادرت به خرید و فروش، تحصیل اموال منقول و غیرمنقول، مصالح، تجهیزات راه و ساختمان و ماشین‌آلات صنعتی.

البته در عمل دامنه فعالیت شرکت بسیار محدودتر است و طبعاً شرکت خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های سازمان بورس برای فعالیت «گروه‌های مالی» می‌داند و فرم اساسنامه تیپ سازمان را امضا کرده است. در سال مالی جاری، فعالیت شرکت عمدتاً محدود به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و خرید و فروش شرکت‌ها و پروژه‌هاست.

گروه مالی در جهت کسب بیشینه سود برای سهامداران خود می‌کوشد، اما طبعاً این سود را در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت خود دنبال می‌کند. مدیران و سهامداران این نهاد مالی به مسئولیت‌های خود آگاه‌اند و باور دارند که مسئولیت اجتماعی بازار سرمایه فقط متوجه مدیران بازار سرمایه نیست، بلکه مدیران بنگاه (مسئولیت اجتماعی بنگاه) و همه سرمایه‌گذاران بازارهای سرمایه در این عرصه باید تعهداتی را برعهده بگیرند. مسئولیت اجتماعی عبارت است از رفتار صحیح در چارچوبی عمومی و فراتر از آنچه رفتار قانونی نامیده می‌شود و بنگاه باید کاملاً به آن متعهد باشد. در حوزه سرمایه‌گذاری، گروه مالی دانایان می‌باید به اخذ تصمیمات سرمایه‌گذاریِ آگاهانه افراد و شرکت‌های طرف معامله خود کمک ‌کند. مسئولیت بنگاه در عرصه سرمایه‌گذاری به آن می‌گوید کجا سرمایه‌گذاری کند و کجا سرمایه‌گذاری نکند.

البته مفهوم مسئولیت بنگاه مالی به عرصه «سرمایه‌گذاری» هم نباید محدود باشد و باید فراتر رود. برای مثال، پدیده کژمنشی یا مخاطره اخلاقی بی‌تردید به عرصه مسئولیت نهاد مالی برمی‌گردد. درخواست رسمیت‌یافتن دانایان نزد سازمان در مرحله‌ای از رشد بازار سرمایه ایران مطرح است که بعد از سال‌ها تلاش و صرف هزینه، فرصتی تاریخی برای گسترش و مردمی‌شدن بازار پدید آمده است. گروه مالی دانایان این فرصت را از دست نخواهد داد که نقش هرچند کوچکی در توسعه این بازار داشته باشد؛ از هر اقدامی که به بازار صدمه می‌زند، اجتناب کند، و به مسئولیت‌های خود در مقام یک نهاد مالی متعهد باشد. دانایان مسئولیت دارد که در کنار تعقیب هدف کسب سود برای سهامداران خود، در حفظ بازار سرمایه نیز بکوشد. بنگاه‌های مالی، به‌ویژه آن‌ها که می‌خواهند سهامی عام شوند و در بازارهای عمومی فعالیت کنند، می‌باید به مسئولیت‌ها و تعهدات قانونی و عرفی بازار احترام گذاشته و در حراست از دست‌آورد‌های بازار سرمایه بکوشند و این بازار را پایدار و متعادل نگاه دارند.