سرمایه گذاری دانایان پارس

سرمایه گذاری دانایان پارس

شركت سرمايه‌گذاری دانايان‌پارس (سهامی عام) طی مجوز شماره ۳۲/۱۷۶۶۸ مورخ ۱۳۸۳/۰۳/۲۵ اداره ثبت شركت‌ها به پذيره‌نويسی سهام خود اقدام نمود و در تاريخ ۱۳۸۳/۱۱/۰۵ به صورت شركت سهامی‌عام تأسيس شد و با شماره ۲۲۷۱۸۶ در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسيد. در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۲۷ نام شرکت به عنوان نهاد مالی نزد سازمان بورس واوراق بهادار با شماره ۱۰۹۴۸ درج شد.سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ ۱۰ میلیون ریال بود که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ۱،۳۵۰،۰۰۰ میلیون ریال (شامل تعداد ۱،۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱.۰۰۰ ریال) افزایش یافت.

شرکت دانایان پارس در طول عمر کاری خود در سهام، سهم‌الشرکه واحدهای سرمایه‌گذاریِ صندوق‌ها و سایر اوراق بهادار معامله‌پذیر با هدف کسب انتفاع سرمایه‌گذاری کرده است. هم‌چنین، با توجه به مقررات در مسکوکات، فلزات گران‌بها، گواهی سپرده‌های بانکی، سپرده‌های سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مجاز سرمایه‌گذاری کرده است. شرکت غیر از خرید و فروش انواع اوراق مالی با درآمد ثابت، تجارب ارزشمندی در سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه، گواهی سپرده زعفران و ابزارهای مالی مشابه دارد. به‌علاوه، شرکت درگذشته در سایر دارایی‌ها از جمله دارایی‌های فیزیکی، پروژه‌های تولیدی و پروژه‌های ساختمانی دارای سهم بوده، اما در سال‌های اخیر در راستای انطباق با اهداف شرکت‌های سرمایه گذاری، از ورود به هر حوزه عملیاتی یا انجام سرمایه‌گذاری مستقیم در داراییه‌های فیزیکی اجتناب کرده است. غیراز فعالیت‌های یادشده، شرکت در ارائه خدمات مرتبط با بازار اوراق بهادار از جمله:

-پذیرش سمت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

-تأمین مالی بازارگردانی اوراق بهادار

-مشارکت در تعهد پذیره‌نویسی اوراق بهادار وتضمین نقدشوندگی

-اصل یا حداقل سود اوراق بهادار

مشارکت داشته است. این حوزه‌ای است که شرکت در آن تجربه یافته و با توسعهٔ بازار سرمایه به‌ویژه در دو سال اخیر، قصد دارد حضور خود در آن را پررنگ‌تر کند و میزان سرمایه‌گذاری‌های خود در آن را افرایش دهد.

شرکت سرمایه‌گذاری دانایان پارس طی سال‌ها فعالیت در بازار سرمایه به طور مستمر به تحلیل و انجام معاملات سهام در بورس اوراق بهادار و فرابورس پرداخته است. این شرکت غیر از معاملات دائمی سهام خرد و حفظ سبد مناسبی از سهام شرکت‌ها، در مجموعه سرمایه‌گذاری‌های خود، تجربه سهامداری در شرکت‌هایی چون صنایع کشاورزی و کود زنجان (سهامی عام)، شرکت بیمه زندگی باران (سهامی عام)، بانک ایران زمین (سهامی عام)، شهرسازی و خانه‌سازی باغميشه (سهامی عام)، توسعه شهری توس‌گستر (سهامی عام)، بیمه دی (سهامی عام) و شرکت آتیه ساوالان را دارد. هم‌چنین، شرکت سرمایه‌گذاری دانایان پارس متعهد پذیره‌نویسی شرکت‌هایی چون شرکت صنایع کشاورزی وکود زنجان (سهامی عام)، توسعه شهری توس‌گستر (سهامی عام) و بانک آینده (سهامی عام) بوده است.